Továbbörökítik helytörténészeik emlékét

Balról Polovitzerné Antal Mónika könyvtáros, Lászlóné Füredi Evelin, az ötletgazda László Szabolcs felesége, valamint Áldozó Tamás polgármester
– Az ember természetes igénye, hogy szűkebb pátriáját a lehető legjobban megismerje. A helytörténet a múltról beszél, de a jelenhez szól, a kutatások eredményeire támaszkodva igyekszik segíteni a fejlődés törvényszerűségeinek jobb megértését. Felbecsülhetetlen az a munka, amit a helytörténeti kutatók végeznek. Műveik alapjául szolgálnak a helyi emlékezet megőrzésének, ezáltal pedig a helyi identitás erősítésének. Munkájuk eredményeként jelentős tanulmányok, szemelvények, monográfiák, összefoglaló és szintetizáló tudományos munkák jöttek, jönnek létre – fogalmazott, majd köszönetét fejezte ki László Szabolcs ötletgazdának és az emléktábla megvalósítóinak.
Áldozó Tamás polgármester beszédében elmondta, a tizennégy kutató közül hármat nem ismert személyesen, de többségükkel együtt dolgozhatott.

Az emléktábla egyelőre 14 helytörténész nevét, születési és halálozási évszámát rögzíti Fotó: Laskovics Márió
– Mindannyian nagyon szerették ezt a várost, sosem voltak restek, hogy ezért dolgozzanak. A hagyomány pontos ismerete szükséges ahhoz, hogy a saját kultúránkat meg tudjuk különböztetni minden mástól, hogy büszkék lehessünk örökségünkre. E hagyományt megismeréséért a táblán szereplők sokat tettek. A mi feladatunk annyi, hogy tisztelegjünk előttük, s emlékük továbbörökítésével megadjuk a lehetőséget az utódoknak, hogy kézbe vehessék könyveiket – emelte ki a polgármester, majd az ötletgazda feleségével, Lászlóné Füredi Evelinnel leleplezte az emléktáblát.
A táblára felkerült helytörténészek életútjának megismerését ideiglenesen az előadóteremben elhelyezett tárlók segítik.