A pápai nyugdíjas-egyesületet érdemes lenne felvenni
– A ma már több mint 12 ezer darabból álló, szisztematikusan megalkotott helytörténeti és néprajzi gyűjteményt országos szakmai körökben is méltán jegyzik. Számos értékes tárgysorozattal rendelkezik a 19. század elejétől a 20. század közepéig, melyek a néprajz minden részterületét képviselik. Áttekintő képet adnak a korabeli pápai polgárok, valamint a környék falvainak paraszti kultúrájáról, életmódjáról, művelődéstörténeti jellemzőiről – tudtuk meg az értéktárba történő felvétel melletti indoklásként Reidmár Lindától.
Baloghné Uracs Marianna elnök elmondta, több mint egy éve szentelik a kaszinó alkalmait a Pápa és térsége számára fontos személyeknek, dolgoknak.

Mátyus Aliz alelnök, Baloghné Uracs Marianna elnök, Kocsis Gyula tag a civil kaszinón Fotó: Laskovics Márió
Egyik szándékuk, hogy a pápai értéktárba minél több helyi érték kerüljön be. Szerinte leginkább a kis falvakban, illetve azon településeken, ahol civil szervezetek karolják fel az ügyet indult be az értékmentés. Tulajdonképpen akkor van értelme az értéktáraknak, ha az adott közösség az ajánlás értéktárba kerülése után is foglalkozik az értékkel, például kiállítások, kiadványok, pályázatok születnek. Az iskolavárosként, kultúrájáról híres Pápa ebből a szempontból előnyt élvez, hiszen évtizedek óta működnek a helyi értékeket fontosnak tartó honismereti körök, civil közösségek.