Tárlat a hagyományos paraszti társadalom felszámolásáról
A kényszerkollektivizálások történetéről szóló vándorkiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők hétfőtől két héten át a Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium konferenciatermében. Az Agrárminisztérium, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) és a Magyar Mezőgazdasági Múzeum által szervezett, a „Sorsfordítás. A paraszti társadalom felszámolása, 1945-1962” című kiállítása azzal a céllal indult útjára, hogy felhívja a közvélemény figyelmét arra a kevéssé ismert tényre, hogy a Kádár-korszak elején néhány év alatt a teljes agrártársadalmat belekényszerítették a termelőszövetkezetekbe (TSZ). A tíz tablóból álló tárlat április 12-ig összesen 62 helyszínre jut el – tudtuk meg Farkas Gyöngyitől, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum történészétől, aki rendhagyó történelemórát tartott hétfőn a diákoknak.

Farkas Gyöngyi a Magyar Mezőgazdasági Múzeum történésze rendhagyó történelemórát tartott a Batthyány iskola diákjainak
– A rendszerváltás előtt tabutéma volt, hogy rendkívül kemény és erőszakos módon hozták létre a TSZ-eket. De erről beszélni kell. A NEB eredetileg városokban, falvakban bemutatott kiállítását kicsit módosítva az agrár-szakképző intézetekbe is elvisszük, részben azért, mert az itt tanuló gyerekeknek szoros kapcsolata lehet a földdel, családjuk akár érintett lehetett a kollektivizálásban, és hogy jobban megismerjék ezt az időszakot – árulta el a történész.
Falukutató időszakom első könyveiben foglalkoztam ezzel az időszakkal és témával, nemcsak a Mezősök, minden középiskola láthatná, a mai társadalmi állapot érthető meg belőle. Mátyus Aliz